ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Μίλτος Τεντόγλου: Η δίκαιη αποθέωση στο Χ (Twitter) για τον χρυσό και uber cool Ολυμπιονίκη

AP Photo/Matthias Schrader

Μετά από 6 μετάλλια που έχουν κερδίσει οι αθλητές που εκπροσωπούν την Ελλάδα, με τελευταίο τον Εμμανουήλ Καραλή, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο στο άλμα επί κοντώ, σειρά είχε ο Μίλτος Τεντόγλου, ο οποίος όπως στους Ολυμπιακούς αγώνες στο Τόκιο έτσι και στο Παρίσι, δεν έκανε «εκπτώσεις» και κέρδισε ξανά το χρυσό μετάλλιο.

Ο Μίλτος Τεντόγλου έχει κάθε λόγο να είναι περήφανος, αφού είναι 2 φορές χρυσός Ολυμπιονίκης, βάζοντας το όνομα του δίπλα σε αυτό του θρυλικού Καρλ Λιούις. Οι 2 τους είναι οι μόνοι που έχουν πάρει σερί χρυσά μετάλλια στην ιστορία του αθλήματος.

Στον τελικό του μήκους, ο Έλληνας πρωταθλητής με άλμα στα 8.48μ. στη δεύτερη προσπάθεια οδηγήθηκε στη νίκη, με τον Τζαμαϊκανό Πίνοκ να παίρνει το ασημένιο μετάλλιο με 8.36μ. και τον Ιταλό Φουρλάνι να συμπληρώνει το βάθρο με 8.34μ. Ο Έλληνας άλτης έκανε επίσης άλμα στα 8.36μ., 8.27μ., 8.24μ. και 8.31μ.

Ο αθλητής από τα Γρεβενά έχει καταφέρει να ξεχωρίσει όχι μόνο για την καταπληκτική πορεία του στο άλμα εις μήκος με τα 14 χρυσά μετάλλια σε Ολυμπιακούς Αγώνες, παγκόσμια πρωταθλήματα και ευρωπαϊκά πρωταθλήματα στίβου, αλλά και για τον χαρακτήρα του και για τον τρόπο που αντιμετωπίζει την οποιαδήποτε συνθήκη βιώνει.

Αποθέωση για τον Μίλτο Τεντόγλου στο X (Twitter)

Οι χρήστες του X (Twitter) δεν μπόρεσαν να μην σχολιάσουν την είσοδο του Μίλτου Τεντόγλου στο γήπεδο για τον τελικό, η οποία δεν ήταν ίδια με αυτή στους αγώνες του Τόκιο το 2021, όταν είχε μπει στο γήπεδο με την πόζα του Gear Second από το One Piece. Ωστόσο, τα σχόλια για τη φετινή είσοδο, ήταν για ακόμα μια φορά επικά.

Όμως, όπως θα δεις παρακάτω, ο Μίλτος Τεντόγλου δεν σχολιάστηκε μόνο κατά την είσοδό του, αλλά και για το πόσο «χαλαρά» αντιμετωπίζει τις νίκες του.

Ο Μίλτος Τεντόγλου σε δηλώσεις του στην ΕΡΤ είπε: «Ήθελα κάτι παραπάνω. Ήταν πολύ δύσκολο να με τις συνθήκες που επικρατούσαν. Έλεγα στον Πομάσκι δεν ήμουν καλός και αυτός μου είπε δεν πειράζει το πήραμε». Ακόμα και μετά το χρυσό μετάλλιο.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Μίλτος Τεντόγλου:

«Χαίρομαι πάρα πολύ για αυτό που κατάφερα σήμερα. Ήθελα κάτι παραπάνω σαν επίδοση, σαν κάτι να μου έλειπε. Αλλά το πάλεψα. Ειδικά στο τέλος άρχισα να ξυπνά λίγο, στα δύο άλματα. Το πέμπτο ήταν πολύ καλό, ήταν 8.31 με πάτημα αρκετά πίσω, θα πήγαινε για πολύ μεγάλο. Πήγα να ρισκάρω στο έκτο, να πατήσω ίσα ίσα, αλλά δεν έκατσε. Ο αέρας άλλαζε συνέχεια, ήταν δύσκολος αγώνας». Είμαι πολύ χαρούμενος, αλλά σαν επίδοση ήθελα να κάνω κάτι παραπάνω για εμένα, να το ευχαριστηθώ πιο πολύ».